sobota, 16 maja 2009

RAPORT Schizomedium

W marcu 2009 powstała grupa, której głównym celem było stworzenie bloga traktującego na temat człowieka i edukacji w erze nowych mediów. Grupa przyjęła nazwę o ironicznym wydźwięku - Schizomedium. Jej skład ustalony został w dniu powstania pomysłu na projekt i nie zmienił się aż do zakończenia jego realizacji. Grupa składała się z 7 młodych, odważnych i kreatywnych ludzi, o zdecydowanej przewadze kobiet. Liderem grupy została Lucyna Wróblewska, która po założeniu bloga, od razu przyznała uprawnienia 6 kolejnym uczestnikom projektu. Byli to: Olga Tomczak, Marcelina Miszka, Anita Gierszewska (Feige), Maria Sarnecka, Janek Krukurka i Gosia Szczuplińska.
Już w pierwszym tygodniu istnienia bloga pojawiły się pierwsze artykuły. Ich autorem był Janek, przechodzący w tamtym czasie etap wielkiego zaniepokojenia przemocą emanującą z filmów animowanych dla dzieci, czego też dotyczył jego pierwszy artykuł. Drugi artyuł miał na celu zapoznanie czytelnika ze strukturą nowych mediów.
Twórczynią kolejnych wpisów jakie pojawiły się na blogu była Olga. Jej teksty miały raczej formę felietonów, w których dzieliła się swoim indywidualnym podejściem do tematyki człowieka w erze nowych mediów, przedstawiając zarazem sporo obiektywnych informacji na ten temat.
W ciągu kolejnych tygodni istnienia bloga, jego twórczy przechodzili kryzys pisarski. Przez długi czas nie pojawiały się żadne nowe wpisy. Liderka zadbała jednak o rozbudowę bloga od strony wizualnej w interesujące gadżety. Zamieszczony "image nasa of the day" czy "national geographic" nie tylko nadały stronie nową estetyczną jakość, ale dały również, odwiedzającym stronę internautom, możliwosć zapoznania się z - uchwyconymi w kadrze - najnowszymi ciekawostkami ze świata nauki, kultury, przyrody.
Po przetrwaniu kryzysu blog znów ruszył. Jako pierwsza swój artykuł zamieściła Ludzka. Traktował on na temat statystyk dotyczących polskich internautów. Mimo, że temat był ciekawy, nie spotkał się on z odzewem, na co wskazuje tylko jeden komentarz zamieszczony przez Olgę.
Twórczynią kolejnych wpisów była Marcelina Miszka, zainteresowana tematyką e-learningu oraz przejęta niebezpieczeństwami czyhającymi w internecie na niedoświadczonego internautę.
Jako ostatni, stanowiący niejako zamknięcie tematu, pojawił się tekst Anity Gierszewskiej, definiujący internet jako nowe medium. Choć wiele tematów można by jeszcze poruszyć, uczestnicy podjęli decyzję zawieszenia swej informacyjno-twórczej działalności. Ostatni wpis na bloga datowany na 16 maja 2009 dotyczyl porównania portali internetowych z serwisami "dziennikarstwa obywatelskiego" oraz "niezależnych mediów".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz